Chystáte svoji tvorbu zanést do tiskárny? Důležité je si najít tu správnou tiskárnu. My se řídíme intuicí. Kde se nám dobře spolupracuje a jde to jako po másle na první dobrou, tam jsme doma. Sepsali jsme pro vás pár tipů, co můžete očekávat a na co si dát pozor.
Na začátku každé naší kreativní sady je ručně vyrobený originál. Nejraději pracujeme s barevnými papíry, akvarelovými pastelkami, štětcem a nůžkami. Kde bereme inspiraci? Všude kolem nás. Je to mžik. V jednu chvíli nám v hlavě vznikne nápad, bereme tužku a papír a jedeme na plný plyn. Někdy nám pomůžou i naše děti. Je to vzájemná symbióza.
Originál se pak naskenuje do počítače. Pořídili jsme si speciální scanner. (Epson perfection V600). Skenuje fotky a negativy. Kancelářské skenery jsou přizpůsobené ke skenování dokumentů a pokud kreativně tvoříte, nikdy z nich nebudete mít hezký sken. Pokud potřebujete mít kvalitní výsledek a vlastníte výkonný počítač, sáhněte po rozlišení 4800x 9600 dpi.
Dříve jsme naše produkty nosili na grafickou úpravu přímo do tiskárny, ale po čase jsme pochopili, že je mnohem efektivnější se naučit pracovat s Photoshopem a upravovat si své produkty samy. Ušetříte čas a peníze.
Tip! Za Photoshop platíte. Existují videa, která se dají zadarmo zkouknout na Youtube a možná vás i něco naučí. My si však zaplatili kurz Práce s Photoshopem. Pokud nejste grafik, doporučujeme si videa nastudovat. Vše se trpělivě, metodou pokus omyl, musíte naučit, ale výsledek je nesrovnatelný. Vypilujete svá díla do dokonalosti. A hlavně nebudete muset na úpravy dlouho čekat a neustále nějakému grafikovi vysvětlovat, jak si to představujete. Ušetřené peníze pak můžete investovat např. do nových materiálů. Mějte na paměti, že každý počítač nezvládne program Photoshop. Musíte mít k dispozici i výkonný počítač.
A jak to chodí v tiskárně?
Přinesete si (nebo pošlete emailem) hotové dílo, vyrobí se vzorky a ty se vyhodnocují. Někdy se to celé hodí do koše a začne se znovu tvořit. Stává se, že barva tisku není podle vašich představ nebo vzorek po vytištění nevypadá hezky. S tím je třeba počítat. Za vzorky platíte nejvíce peněz.
Bacha na velikost výrobku. Může se přihodit, že si zvolíte velikost výrobku, která je složitá na výrobu (i cenově nepřijatelná). Doporučujeme vycházet ze standardních velikostí papírů(A2, A3, A4, A5 atd.). Na velký arch papíru se tiskne několik stran a při nestandardní velikosti vám zůstane velký odpad papíru, což je škoda. Výrobek se pak prodražuje.
Vybírání materiálu pro tisk je také někdy oříšek. Pokud tisknete na papír jako my, je dobré si naplánovat schůzku s tiskařem, aby vám ukázal vzorky papírů. Důležité je si zvolit správnou gramáž papíru (tzn. měkký nebo tvrdý papír). Řešit můžete i lesk a mat. Připravte se na to, že každý výtisk může vypadat jinak, protože každý papír saje jiné množství barvy.
Po několika schůzkách v tiskárně, se tiskne konečná varianta. Vždy si originál pořádně zkontrolujte než zadáte tiskaři konečný počet výtisků. A po vytištění je kontrola ještě mnohem důležitější. Někdy i tiskárna nemá svůj den.
Než začnete něco vyrábět ve velkém, zjistěte si do čeho své výrobky budete balit, protože to je také běh na dlouhou trať. O tom se vám zase rozepíšeme v jiném článku.
Tisku zdar
Adél a Vendy
Sestry v triku art.