Začínáte tvořit hračky pro děti a nevíte si rady, jak se ve všech těch legislativních nařízení orientovat? A rádi byste měli vše v pořádku, abyste nedostali pokutu? Nebudeme vám mazat med kolem pusy. Je to oříšek a trvá dlouho než se všemi těmi nařízeními a zákony prokoušete.
Až si vše přečtete a hlavně pochopíte, čeká vás sepsání ES prohlášení o shodě, vypracování technické dokumentace a posouzení bezpečnosti každého vašeho výrobku pro děti.
Na začátku to vypadá velmi složitě, ale nenechte se odradit. Nápad na výrobek vznikne většinou velmi rychle, to řada kreativců ví, ovšem zrealizování celého projektu může mít spoustu zádrhelů. Pojďme se podívat na to, co byste neměli přehlédnout.
Doporučujeme si nejdříve přečíst legislativu pro uvádění hraček na trh. Platí pravidla pro EU. Pokud budete chtít vyrábět hračky pro jiný trh než český (my např. pro švýcarský trh a ti nejsou v EU), je dobré si načíst pravidla každé země zvlášť. Trochu se to liší. Česká legislativa je mnohem přísnější než ostatní země. Připravte se na papírování.
Vyhledejte si na internetu příručku o bezpečnosti hraček 2015. Je nutné si ji důkladně prostudovat.
Zde jsou odkazy na českou legislativu a na ES prohlášení o shodě.
Pokud vyrábíte hračky pro děti od 0-3 let jsou zákony mnohem přísnější. Je třeba mít testy podle relevantních norem k hračkám, aby váš výtvor byl bezpečný. Např. použitý provázek musí být dlouhý max. 14 cm, aby se dítě neuškrtilo. Předměty nesmí být menší než 3 cm, aby je dítě nesnědlo. Mějte to na paměti, než něco začnete vyrábět. Tyto testy zajišťuje několik institucí v ČR. A samozřejmě to nestojí malé peníze.
My komunikovaly s institutem ve Zlíně. Zde máte odkaz:
dále existuje institut v Českých Budějovicích a v Brně.
https://www.tzus.cz/vyhledat/?q=hra%C4%8Dk
Jednodušší je vyrábět hračky pro děti od 3 let. Jako výrobce musíte vyhodnotit možná bezpečnostní rizika. A ty uvést na svém výrobku. Např.pro děti od 4-10let. Nevhodné pro děti do 3 let, obsahuje malé části. Používat pod dohledem dospělé osoby, atd. Testy mít nemusíte.
CE označení je známka toho, že váš produkt je bezpečný pro děti. Můžete ho použít v případě, že máte testy z laboratoře nebo se jako výrobce hraček zaručíte, že jsou vaše výrobky neškodné pro děti. (viz technické a bezpečnosti listy)
Pokud na své výrobky používáte barvy jako my, musíte si najít barvy, které odpovídají normám pro malování na hračky pro děti. Požádat výrobce o bezpečnostní listy, které musíte založit do technické dokumentace. Většina výrobců je má k dispozici a emailem je stačí o ně požádat. Všichni nám bez problémů vyšli vstříc. My používáme barvy Sokrates. Řešily jsme také, jestli se barvy dají mezi sebou míchat a tvořit odstíny. Dobrá zpráva je, že to možné je.
Jak označit obal vašeho výrobku? My jsme na své výrobky dali i EAN kód (tzv. sériové a identifikační číslo, dalo by se říct rodné číslo). Ten si můžete objednat přes https://barcodes.cz/carove-kody-ean-13/. A ano, je to další výdaj. Ceny se pohybují podle toho, kolik EAN kódu si najednou objednáte. Označení výrobku musí obsahovat i vaše jméno, adresu, bezpečnostní upozornění.
Co dodat závěrem? Obrňte se trpělivostí. A pečlivě si vše nastudujte. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, obraťte se na instituty, na které vás odkazujeme v článku. My si velmi chválíme Zlín. Četly jsme i příspěvky ostatních prodejců a ti si zase velmi pochvalují České Budějovice.
Hodně štěstí a bon courage milí výrobci
vaše Sestry v triku art
Adél a Vendy