Co nám dává malování?

Nechat věci být a užívat si přítomnosti. Vydržet v tichosti. Rozbít myšlení, zvyky a stereotypy, které nám berou energii. Pestrobarevný svět kolem nás. Zastavení. Vnímání všeho, co se kolem nás děje pro naši inspiraci. Pohled do sebe. Vypnutí mysli a soustředění se na činnost, která nás neskutečně baví. Klid. Vůni barev, pastelek, tužek. Radost. Umělecký zážitek. Nové kreativní výzvy a příležitosti. Uvolnění. Nezapomenutelný prožitek z dobře odvedené práce. Pocit blaha. Nadšení, že můžeme dělat to, co nám dává smysl. Spokojenost. Lásku k umění. Tvořivost.

Ten seznam by byl nekonečný. My jsme výtvarnou výchovu ve škole milovali. Často je umění bráno jako taková „naivní kratochvíle“. Co tím chtěl malíř říct? To přeci namaluju taky a to nejsem žádný umělec, kritizuje výtvarné dílo, kde jaký rádoby chytrolín.
Vnímáme, že umění bylo odsunuto na druhou kolej a přitom díky barvám můžete o sobě zjistit mnoho. Už jen výběrem barev poukazujete na to, jaké je vaše momentální vnitřní rozpoložení. A nejen vás, ale i vašich dětí.

Každá barvasvůj význam. A byli byste překvapení, jak to vždy sedí. Každý člověk má své oblíbené barvy a to se v průběh života mění podle jeho nálady. Zkuste si koupit nějaké vymalovánky nebo mandaly (existují i pro děti). Mandaly vám pomáhají objevovat sebe sama, spustit léčivé procesy v těle, dokáží i zklidnit příliš aktivní děti, uvolnit jejich napětí.

Děti nejsou zatížené myslí a volí barvy zcela přirozeně. Netíží je myšlenka, že neumím malovat jako nás dospělé. Berou tužku nebo štětec a kreativita se v nich probouzí v každé buňce těla. Cvičí jemnou motoriku. I traumatické zážitky se kresbou dají odstranit. Lečí strachy. Mizí náchylnost nechat se ovlivňovat vnějším okolím. Vnímají svůj vnitřní hlas a odkrývají podvědomí.

Všimněte si, že vše na zemi má tvar kruhu. Když hodíte kámen do vody, udělá kruhy. Ptáci si tvoří kruhová hnízda. V zimě mají sněhové vločky tvar kruhu. Kapka rosy je kulatá. Slunce, měsíc, děti si často podvědomě hrají v kruhu, lidské buňky jsou kulaté i lidské oko. Nevědomě tíhneme ke kruhovitému tvaru a proto jsou nám mandaly s někdy nepochopitelného důvodu tolik blízké.

Při malování je člověk se svými pozitivními nebo negativními pocity. Mizí každodenní povinnosti. Jste sami sebou. Navracíte se do svého středu. Pokud se chcete dozvědět o vašich momentálních pocitech dejte volný průběh vaší volbě barev. Nepřemýšlejte nad tím a intuitivně sáhněte po barvě, která je vám v daný okamžik nejsympatičtější nebo vás z jakéhokoliv důvodu přitahuje stejně jako děti. Učte se od nich.

Zde máte krátké charakteristiky barev.

bílá: čistota, dokonalost, nevinnost, spolehlivost, upřímnost, perfekcionismus, chladnost
černá a šedá: odolnost, schopnost obnovy, návrat, násilí, beznaděj, smutek, ztráta, hrozba
červená: láska, vášeň, vytrvalost, optimismus, vztek, nenávist
modrá: klid, mír, trpělivost, jistota, naivita, nuda, prázdnota
žlutá: světlo, radost, podnikavost, fantazie, touha po svobodě, povrchnost, závist
oranžová: energie, optimismus, odvaha, rozhodnost, lehkomyslnost
růžová: romantika, elegance, jemnost, ženskost, bezbrannost, sentimentalita
fialová: magie, spiritualita, inspirace, melancholie, žal
tyrkysová: přátelskost, komunikace, humor, touha po uznání
zelená: rovnováha, naděje, příroda, dobrý zdravotní stav, ctižádost, moc

Nebojte se dát malování zelenou. Otevřete se umění a vnímejte barvy kolem sebe. Svět bude mnohem barevnější a veselejší.

A my se těšíme na vaše zážitky s barvami.

Vaše Sestry v triku art
Adél a Vendy